Bursa Escort
Bugun...Beş kıta bir Şampiyonlar Ligi etmiyor!

Tarih: 03-11-2017 16:14:18 + -


KPMG Football Benchmark ekibi, kulüpler düzeyindeki uluslararası futbol turnuvalarını inceledi. Dünya çapındaki tüm turnuvalar toplandığında değer, ödül ve popülarite anlamında Şampiyonlar Ligi'nin yanına yaklaşamıyor. KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, "Türk futbolunun gelişmesi için Avrupa'da başarıdan başka yol yok" dedi.


Beş kıta bir Şampiyonlar Ligi etmiyor!

Futbol kulüpleri, uluslararası turnuvalarla daha geniş kitlelere ulaşıyor ve önemli sponsorluk anlaşmalarıyla ekonomik kaynaklar elde ediyor. Futbolun ekonomisini inceleyen KPMG Football Benchmark ekibi Avrupa, Asya, Okyanusya, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Afrika'da kulüpler bazındaki uluslararası turnuvaları araştırdı. "Avrupa'nın ötesinde: Şampiyonlar Ligi" başlıklı araştırma Şampiyonlar Ligi'nin kulüpler için büyük önem taşıdığını rakamlarla da anlattı.

 

Sadece finali kazanan 18 milyon dolar elde ediyor

 

Şampiyonluk gelirleri göz önünde bulundurulduğunda Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takım sadece finalde kupayı kazandığı için yaklaşık 18 milyon doları kasasına koyuyor. Güney Amerika'daki Libertadores Kupası'nı kazanan kulüp 3 milyon dolar alıyor. Asya Şampiyonlar Ligi'nde de tarife aynı. Geçen sezon bu kupayı müzesine götüren Güney Kore temsilcisi JeonbukMotors da 3 milyon dolar elde etti. Afrika Şampiyonlar Ligi'ni geçen sezon kazanan MamelodiSundowns 2,5 milyon doları kasasına koydu. Kuzey Amerika Şampiyonlar Ligi'nde ise tablo çok karanlık. Kupayı kaldıran takım sadece 500 bin dolar kazanıyor. Okyanusya'da ise herhangi bir ödeme yapılmıyor. Bu bedeller alt alta eklendiğinde beş turnuva şampiyonuna 9 milyon dolar öderken, Şampiyonlar Ligi ise 18 milyon dolarlık primiyle katılımcılarına ciddi bir ekonomik kaynak sağlıyor.

 

Beş turnuvanın toplam değeri, Şampiyonlar Ligi'nin beşte biri

 

Gelirlerin yanı sıra değer konusunda da Şampiyonlar Ligi'nin yanına yaklaşılmıyor. Kulüpler bazında dünyanın bir numaralı organizasyonu olarak gösterilen 32 takımın yarıştığı Şampiyonlar Ligi'ne yaklaşık 9,88 milyar euro değer biçiliyor.

 

Libertadores Kupası'na 1.01 milyar euro, Asya Şampiyonlar Ligi'ne 489,55 milyon euro, Afrika Şampiyonlar Ligi'ne 136,62 milyon euro, Kuzey Amerika Şampiyonlar Ligi'ne 309 milyon euro, Okyanusya Şampiyonlar Ligi'ne de 13,93 milyon euro değer biçilmiş. Toplamda beş organizasyonun değeri 1 milyar 950 milyon euro olarak değerlendiriliyor. Beş turnuvanın toplamı Şampiyonlar Ligi'nin neredeyse beşte biri değerinde olarak gösteriliyor.

 

Hakan Uçak: Bu sahnede daha çok yer almalıyız

 

KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, "Bu araştırma, Şampiyonlar Ligi'nin dünyanın en önemli futbol sahnesi olduğunu kanıtlıyor. Türk kulüplerinin bu sahnede yer alması ve başarılı olması da dünya futbolundaki konumumuzu güçlendirmek adına büyük önem taşıyor. Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde elde ettiği başarı hem ekonomik kaynak yaratması hem Türk futbolunun gelişimini sağlaması hem de popülaritesinin artması anlamına geliyor" dedi.

 

"Beşiktaş'ın kazancı 50 milyon euroyu aşabilir"

 

Şampiyonlar Ligi'ndeki Türk takımlarının sayısının artması, Türk futbolunun gelişimini hızlandıracağına dikkat çeken Hakan Uçak, "Şampiyonlar Ligi'nde ülkemizi temsil eden Beşiktaş geçen sezon bu organizasyon çerçevesinde 30 milyon eurodan fazla ekonomik kaynak yarattı. Bu sezon daha başarılı olan siyah-beyazlıların kazancının 50 milyon euroyu geçmesi bekleniyor. Avrupa kupalarında mücadele eden takımlarımızın performansı, futbolun geleceğini de etkiliyor" dedi.
Bu haber 670 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER FUTBOL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YUKARI